Od grudnia 2021 roku strażnicy miejscy prowadzą kontrole posesji w zakresie wykorzystania przez właścicieli posesji zamieszkałych zadeklarowanych kompostowników. Do skontrolowania jest około 500 nieruchomości. To pierwszy przypadek tak kompleksowej kontroli w naszej gminie.
Wszystkie kontrole prowadzone są przez umundurowanych funkcjonariuszy straży miejskiej w godz. Od 7.00 do 21.00. Głównym elementem kontroli są właśnie kompostowniki. Osoby, które zgłosiły zgodnie z złożoną deklaracją śmieciową założenie kompostowników posiadają zmniejszone opłaty za wywóz odpadów o 4 złotych od osoby miesięcznie. Oprócz tego elementu strażnicy sprawdzają również, czy we właściwy sposób segregowane są inne odpady, czy jest odpowiednia gospodarka odpadów ciekłych, a także ewentualne nieprawidłowości w zakresie spalania materiałów palnych.
W każdym przypadku właściciel posesji czy też osoba go reprezentująca podczas kontroli otrzymuje pouczenie o sposobie prowadzenia kontroli wraz prawami i obowiązkami z tego wynikającymi. Z samej kontroli strażnicy są zobowiązani sporządzić protokół w dwóch egzemplarzach. Jeden z egzemplarzy pozostaje u właściciela. W przypadku ustalenia nieprawidłowości strażnicy oprócz nałożenia mandatu karnego ustalają termin rekontroli, by stwierdzić, że ujawniony uchybienia zostały usunięte.
Należy przypomnieć, że w przypadku gospodarki nieczystościami ciekłymi, gdy właściciel posesji posiada szambo jest zobowiązany na zawarcie umowy na odprowadzanie tych nieczystości z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych. Zgodnie z § 10 Uchwały Nr XXIII/294/2020 Rady Miasta z dnia 27 lutego 2020 roku w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Świdnik, zbiorniki należy opróżniać co najmniej raz na trzy miesiące. Zgodnie z tym strażnicy mają obowiązek sprawdzić czy właściciel posesji zawarł taką umowę oraz czy posiada potwierdzenie opłat za wywóz tych odpadów.
Te wszystkie elementy są wyrazem troski o właściwą ochronę środowiska naturalnego. Świadomość właściwego gromadzenia, segregowania i przekazywania odpadów ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i życia, a także naszych najbliższych.
Po przeprowadzeniu wszystkich kontroli zostanie sporządzone sprawozdanie, które zostanie przesłane do wykorzystania dla Burmistrza Miasta Świdnik.